Na red su došli i prvi parlamentarni izbori u mojoj novoj zemlji. Odmah se vidi da Norveški političari uistinu dišu sa svojim narodom. Vračaju mi vjeru u politiku, u poštenje, u pravdu bez smrada populizma ili oportunizma. U predizbornoj kampanji već se vidjelo da će to biti potpuno novo iskustvo. Nije bilo pranja mozga na TV-u, medijima, portalima. Nije bilo ni onih automobila po gradu sa zvučnicima koji vam kidaju živce. Nije da Norvežani nisu govorili i pisali o tome. Sve je to bilo popraćeno s puno manje euforije i napetosti nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj ljude (osim stranačkih vojski) doslovno treba moliti da izađu na izbore. U Norveškoj oni to zaista doživljavaju kao svoju građansku dužnost pa postotak od 78,2% onih koji su izašli na izbore uopće ne iznenađuje. Skoro 3,77 milijuna Norvežana imalo je pravo glasa. Ovaj post pišem u trenutku dok se nova/stara premijerka Erna Solberg još nateže s nekim strankama oko sastavljanja vlade.
![]() |
Norveška premijerka Erna Solberg |
Uspoređivati stranke i političare u Norveškoj s onima na Balkanu nema nikakvog smisla. Naravno da i kod njih postoje stranke ljevice, centra i desnice. Liberalne, socijalističke, kršćanske, nacionalističke itd. Mnogi norveški političari neće da priznaju ali razlike u programima i predizbornim obećanjima nisu velike. Ideološke teme nemaju nikakav prioritet u predizbornoj kampanji. Iz šuma ne jurišaju ustaše, četnici i partizani. Popovi s oltara ne govore za koga treba glasati. Stranke su bazirane na reforme, prava radnika, smanjivanje nezaposlenosti, smanjivanje poreza, naftnu politiku, imigraciju, školstvo, penzije itd. Ukratko bazirane su na ono bitno.
![]() |
Rezultati izbora 2017. godine |
Stranka koja je pobijedila sa 27,4% osvojenih glasova zove se Arbeidepartiet (AP), radnička partija i nema većinu za sastavljanje vlade. Za lakše razumijevanje i usporedbu hajdemo kazati da je to SDP u hrvatskoj verziji, iako napominjem nikakvih sličnosti ni dodirnih točaka niti jedna norveška stranka nema s političkim opcijama u Hrvatskoj. Stranka koje će sastaviti vladu zove se Høyre (H) konzervativci, hajdemo kazati HDZ u hrvatskoj verziji i osvojila je 25% glasova. Postoji još nekoliko jakih stranaka poput FrP, nacionalističkih desničara, hajdemo kazati HSP u našoj verziji, koji su treća stranka po jakosti s osvojenih 15,2% glasova. Oni su prevaga konzervativcima u sastavljanju vlade. Nabrijani su na imigrante koji dolaze iz muslimanskih zemalja i zalažu se za zaustavljanje njihovog dolaska. Negdje sam pročitao da je masovni ubojica Breivik bio njihov član. Sve tri vodeće stranke koje sam naveo doživjele su pad u odnosu na prethodne izbore. AP (-3,5%), H (-1,8%) i FrP (-1,2%).
Najveći uspon doživjela je četvrta stranka po jakosti Sentrepartiet, partija centra, euroskeptici sa 10,3% glasova i rastom od 4,8%. Slijede Sosialistisk Venstreparti, socijalistička partija sa 6% osvojenih glasova itd.
![]() |
85 mandata potrebno za Vladu |
Norveški parlament se bira svake četiri godine i ima 169 zastupnika. Za sastavljanje vlade potrebno je 85 mandata. Erna Solberg (H) u koaliciji ima 88 mandata dok njen konkurent Jonas Gahr Støre (AP) kako sad stvari stoje ima 81 mandat. Dakle izbori su bili u gusto i donose neke neprirodne koalicije.
Što to donosi nama, stanovnicima Norveške? Mislim da nekih velikih promjena u odnosu na prijašnje godine neće biti. Ista vlada najvjerojatnije neće mijenjati drastično svoju politiku prema eksploataciji nafte, nezaposlenosti ili imigrantima. Nekih promjena oko poreza i reformi u određenim sektorima će sigurno biti i rano je još donositi bilo kakve zaključke. Najvjerojatnije će biti sve teže i teže dobiti azil, boravište, državljanstvo, pogotovo imigrantima koji ne dolaze iz EU zemalja. Vladi će biti teže jer je pritisak veći, kako građana tako i koalicijskih partnera. FrP već inzistira na strožim zakonima prema imigrantima. Kršćani (KrF) koji su također u koaliciji najavljuju svoj izlazak iz vlade i smatraju kako bi bolje djelovali samostalno. Ernu koja inače dolazi iz Bergena čeka mukotrpan posao. U mojoj županiji Hordaland još je izraženiji pad AP-a kojeg svi analitičari smatraju najvećim gubitnikom ovogodišnjih izbora. Ne želim sad tu pretjerati s politikama i obećanjima stranaka ali jedno je sigurno, bilo da se radi o planovima oko nafte, poreza, imigrantima ili tko zna čemu, sve stranke radit će u interesu naroda. U Norveškoj to općenito nisu samo prazna obećanja. Norveški političari nisu idealni, uhvati se i njih ponekad s prstima u medu. Korupcija i kriminal su nešto što postoji svugdje na svijetu. Razlika između naših političara i Norveških je vrlo jednostavno objašnjiva. Političko stablo ove skandinavske zemlje posjeduje mnogo manje trulih jabuka od onog hrvatskog. Hrvatsko političko stablo ne samo da je trulo i bolesno, spremno je za vađenje iz zemlje. Izvadit će ga biti jako teško jer je korijenje otišlo duboku u zemlju. Najgore od svega što Hrvati vole jesti trule jabuke, tako već 26. godina. Ono što mene najviše veseli u Norveškoj je to da Norvežani pronađenu trulu jabuku sigurno neće ubaciti u košaru za prodaju, ubacit će je u košaru za smeće. Znam da mnogim mojim zemljacima to zvuči nevjerojatno ali stvarno hoće.
Nema komentara:
Objavi komentar