30. lipnja 2016.

Boja novca

Norveški novac zove se kruna (NOK). Ona je službeno sredstvo plaćanja u Norveškoj. Uvedena je 1875. u okviru Skandinavskog monetarnog saveza sa Švedskom i Danskom. Nakon što je savez rasformiran, države članice su odlučile da zadrže naziv "kruna" za svoje valute. Za puštanje u opticaj kovanica i novčanica zadužena je Centralna banka Norveške. Označava se simbolom kr, a dijeli se na 100 ørea. U opticaju su kovanice od 1, 5, 10 i 20 kruna. Novčanice su od 50, 100, 200, 500 i 1000 kruna. Norveška kruna je 14-ta  najtrgovanija valuta svijeta. Centralna banka Norveške je prije par godina raspisala natječaj za dizajn novih novčanica, a tema je bila "more". Skandinavci su očekivano potvrdili reputaciju fantastičnih dizajnera. Opći je utisak da Norvežani, jedna od najbogatijih nacija na svijetu, ima zaista i najljepši novac na svijetu.


Odmah u oko upadaju dvije sličnosti s našom kunom. Sličnost imena i sličnost na tečajnoj listi. Za 100 norveških kruna potrebno je izdvojiti oko 80 kuna. Dobra je to stvar u psihološkom pogledu kad se kao novi stanovnik Norveške nađete na nekom prodajnom mjestu jer ovako brzo od oka možete odmah iz prijašnjeg iskustva uočiti što je jeftino a što skupo. Naravno teško je uspoređivati cijene i standard u nas i u Norveškoj. Na ovoj internet stranici možete vidjeti prosječne cijene hrane, pića, goriva, stanarina u Bergenu i drugim gradovima. Cost of Living in Bergen
Još dok sam radio u Hrvatskoj vršio sam naplatu raznim europskim državljanima. Većina skandinavskih i sjevernih zemalja kartično plaćanje prakticira kao najčešći oblik plaćanja. Zbog toga ne treba se čuditi kad doslovno svugdje u Norveškoj ugledate pos terminale za naplatu. Norvežani stvarno rijetko koriste gotovinu kao sredstvo plaćanja. Većinu transakcija vrše internet bankarstvom. Na bankomatima može se bez problema podići i EURO. Zanimljiv je slučaj koji sam nedavno čitao o jednom starijem Norvežaninu koji je u trgovini elektronike kupio TV, stroj za pranje rublja i još neki kućanski aparat u kešu. Trgovci su bili toliko sumnjičavi i zbunjeni da su pozvali policiju koja je nesretnog gospodina privela i pretresla njegov dom.

Da bi otvorili račun na njihovoj banci morate imati takozvani D-broj. Porezni broj koji se može dobiti registracijom i zaposlenjem. Taj broj je jako bitan jer bez njega ne možete recimo niti postati mobilni pretplatnik.
U nekoliko navrata uspio sam zbuniti službenike banke kad sam došao promijeniti novac. Službenica me u čudu gledala objašnjavajući da oni ne vrše tu uslugu. Mislim se kakva je ovo banka ne mijenja novac. Okrenem se pa vidim da nema nigdje šaltera, samo kancelarije i info pult. Zanimljive su te zgode i ove krune pogotovo ove kovane probušene. Za kovanice na prodajnim mjestima postoji automat u koji ih ubacuješ kad plaćaš. Sjetim se kad bi meni za pultom uvijek bilo ih ili previše ili premalo.
Sličnosti u imenu i tečaju su nažalost jedine sličnosti krune s kunom. Osim jačine i stabilnosti njihove valute najbolnija u usporedbi s nama je činjenica da u Norveškoj većina njenih stanovnika ima dovoljno kruna za razliku od Hrvata gdje većina nema dovoljno kuna ni za osnovne životne potrebe.

Nema komentara:

Objavi komentar